sezon na karczocha

La Sagra del Carciofo di Montelupone

Karczochy były znanym przysmakiem już w starożytnym Rzymie i Grecji, obecnie wciąż uprawiana się go w krajach o ciepłym klimacie, również we Włoszech.
W zeszły weekend miałam okazję posmakować specjalnej odmiany karczochów w malowniczym miasteczku  Montelupone. Ponieważ warzywo to jest symbolem miasta, poświęcana jest mu szczególna uwaga. 10 i 11 maja można było wziąć udział w imprezie poświęconej wyłącznie karczochom (la Sagra del Carciofo di Montelupone), która odbywa się w tym okresie co roku. szczerze mówiąc nie byłam przygotowana na tę wizytę, stad, z powodu braku aparatu – słabej jakości zdjęcia.
Niestety wegetariańskie menu było ograniczone, bo uwzględniało jedynie dwie bezmięsne pozycje: Karczochy po żydowsku (Carciofi alla giudia) oraz karczochy smażone (Carciofi fritti). Mimo wszystko opłacało się stać w długiej kolejce dla tych dwóch przysmaków.
DSC_1607

DSC_1605  DSC_1604DSC_1606

Oprócz walorów smakowych, karczochy zawierają wiele cennych dla zdrowia składników. Warzywo zawiera inulinę – która reguluje stężenie cukrów we krwi. Leki produkowane z karczochów  mają zastosowanie w leczeniu i długotrwałej profilaktyce przy podwyższonym poziomie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Warzywo jest także polecane dla chorych ze schorzeniami wątroby.
W kosmetyce karczoch jest dodatkiem do  płynów oczyszczających skórę, toników, lotionów, kremów i maseczek kosmetycznych.
 
Jeśli przyjdzie wam do głowy pomył, aby przyrządzać karczochy, a wcześniej tego nie robiliście – polecam obejrzeć filmik, które pokazuje jak rozprawić się z warzywkiem: jak obierać i czyścić karczocha.
 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s